Fond Accolade dosáhl v prvním čtvrtletí zhodnocení 1,92 %

Za první tři měsíce letošního roku dosáhl Accolade Industrial Fund eurového zhodnocení 1,92 %, což odpovídá očekávanému ročnímu výnosu ve výši 7 %. Díky dlouhodobé strategii a smluvním doložkám se navíc fondu daří úspěšně zmírňovat současné inflační tlaky. Portfolio nemovitostí ve fondu se v prvním kvartále rozrostlo o další průmyslové haly a celková plocha pronajímatelných prostor tak překročila 1,2 milionu metrů čtverečních. Své prostředky do fondu vložilo již více než 2500 investorů.
Accolade Industrial Fund Accolade Industrial Fund Detaily fondu

Přesto, že válečný konflikt na Ukrajině, zpomalující ekonomika a rostoucí ceny vstupů ovlivňují téměř jakékoliv podnikání, v oblasti průmyslových nemovitostí – lze i v této náročné době nalézt řadu pozitiv. Jednu z příležitostí představuje přesun dalších částí maloobchodu na internet, který i přes ochlazování určitých kategorií společností z oblasti e-commerce, generuje poptávku po nových logistických prostorách.

„Novou poptávku cítíme mimo jiné také například ve východním Polsku, a sice od ukrajinských společností z řad dodavatelů automobilových řetězců, kteří chtějí dále fungovat,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade. Pokračující silný zájem o logistické prostory dokládají i statistická data o jejich neobsazenosti, kdy se průměr v Evropě pohybuje kolem 3,5 %, v Česku je tento ukazatel ještě výrazně nižší.

Accolade Industrial Fund nemá na Ukrajině ani v Rusku v současnosti žádné projekty, nájemce ani financující banky. Následné dopady dění na Ukrajině tak mohou být pouze nepřímé – například v podobě inflace. Fond nicméně funguje jako účinný nástroj boje proti inflačním tlakům v porovnání se standardními cennými papíry, jakými jsou dluhopisy či akcie. Zahrnuje totiž protiinflační složku, tedy indexaci nájemného, kdy všechny smlouvy s nájemci obsahují určitou formu inflačních doložek. Ty se budou postupně promítat do celkových příjmů fondu z nájmů. „Právě díky inflačním doložkám se daří minimálně z 80 % inflaci zmírňovat. Zároveň bych rád zmínil i to, že jelikož jsou všechny nájmy placeny v eurech, bavíme se vlastně o inflaci v eurozóně, která je nižší než ta v Česku,“ upřesnil Milan Kratina.

Z hlediska výnosu fond v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 1,92 % v euru a v české koruně 1,41 %, což jsou procenta, která odpovídají očekávanému ročnímu výnosu 7 %„V uplynulém roce jsme zažili opravdu atypicky rekordní rok. Klíčové ale je, že pokud bychom odhlédli od vlivu přecenění nemovitostí v portfoliu fondu, nadále by si držel velmi zajímavý a konzistentní výnos plynoucí z pravidelného nájemného. A k tomuto stabilnímu stavu opět směřujeme, neboť trh již naráží na pomyslnou hranici nových cen nemovitostí a výnosů, které z nich plynou,“ dodal Kratina.

Realitní portfolio fondu Accolade se v prvních měsících roku rozrostlo o dva nové projekty na polském a českém trhu. V Polsku fond expandoval do zcela nové lokality poblíž více než 123tisícového města Górzow Wielkopolski, které se nachází na západě země. Díky blízkosti k německým hranicím je ideálním místem pro mezinárodní podnikatele, kteří plánují přesunout své aktivity do střední Evropy. Výhodou je také výborné dopravní spojení s Českou republikou, které zajišťuje dálnice S3 ze Štětína do Prahy. Moderní Park Górzow Wielkopolski s rozlohou přes 53 tisíc metrů čtverečních je pro nájemce atraktivní také proto, že mohou využívat výhod rozvinuté městské infrastruktury i přílivu kvalifikované pracovní síly. V rámci tohoto projektu do portfolia fondu přibylo sedm nájemců, z nichž pět je pro fond zcela nových.

Na českém trhu fond rozšířil průmyslový park v Ostrově u Stříbra. Nájemcem nové haly o rozloze 9,5 tisíce metrů čtverečních se stala společnost Urban Transporte, která poskytuje nejen komplexní logistické služby a skladování, ale i další logistický servis. Společnost je součástí koncernu KION, který se spolu s DHL a Tchibem řadí dle příjmů z nájmů k největším nájemcům nemovitostí patřících fondu.

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru