INVESTIKA realitní fond zakončil rok 2022 svou doposud největší akvizicí v Polsku

INVESTIKA realitní fond v závěru roku 2022 úspěšně dokončil svou doposud největší akvizici v Polsku. V Katovicích získal komplex dvou moderních administrativních budov Face2Face Business Campus o celkové pronajímatelné ploše přes 47 tisíc metrů čtverečních. Zahraniční nemovitosti nyní zajišťují
již více než polovinu příjmů fondu z nájemného.
INVESTIKA realitní fond INVESTIKA realitní fond Detaily fondu

INVESTIKA realitní fond v závěru roku 2022 úspěšně dokončil svou doposud největší akvizici v Polsku. V Katovicích získal komplex dvou moderních administrativních budov Face2Face Business Campus o celkové pronajímatelné ploše přes 47 tisíc metrů čtverečních. Hodnota transakce, kterou největší český nebankovní retailový realitní fond dokončil společně s lucemburskou private equity společností Bud Holdings SA, významně přesahuje 100 milionů eur.

INVESTIKA realitní fond novou akvizicí posílil svoji stabilitu a regionální diverzifikaci. Více než polovina celkových výnosů fondu nyní plyne ze zahraničních nemovitostí. Vývoj jednotlivých ekonomik tak ovlivňuje celkovou výkonnost fondu čím dál méně. „Areál Face2Face je špičkový nejen z hlediska lokality, skladby jednotlivých nájemců a architektonické i konstrukční kvality, ale také nejvyššími možnými standardy udržitelnosti. Nemovitost developovala společnost Echo Investment, která si dala velmi záležet na nízké energetické náročnosti, šetrném nakládání s vodou i propracovaném systému odpadového hospodářství. Komplex díky tomu disponuje certifikátem udržitelnosti BREEAM Excellent,“ popisuje portfolio manažer INVESTIKA realitního fondu Václav Kovář. Udržitelný přístup se odráží nejen v interiérech obou budov a ve využitích technologiích, ale podtrhuje ho také unikátní nádvoří se společnými zelenými zónami. Ty zahrnují basketbalové hřiště, odpočinkovou část s lavičkami a lehátky či okrasné květinové záhony. Komplex dále disponuje nabíjecími stanicemi pro elektromobily i zázemím pro zaměstnance využívající cyklodopravu.

Face2Face Business Campus se díky 60metrové výšce jedné z budov i díky novým zeleným plochám v městské zástavbě zařadil krátce po svém dokončení v listopadu 2020 mezi dominanty centra Katovic. Ty jsou srdcem druhé největší aglomerace Polska čítající téměř 3 miliony obyvatel. „Polská ekonomika prokázala v minulých letech velkou stabilitu a patří mezi nejdynamičtější v Evropě, což posiluje zájem o špičkové kanceláře v atraktivních lokalitách,“ uvedl Kovář s tím, že Face2Face Business Campus dosahuje téměř 100% obsazenosti bonitními nájemci z řad firem jako je Deloitte, Honeywell, Orange či Capgemini.

Akvizice v Katovicích završila z hlediska rozšiřování INVESTIKA realitního fondu rekordní rok 2022. Do portfolia přibylo celkem 19 nemovitostí v České republice i v zahraničí. Fondový kapitál vzrostl o více než 4 miliardy korun na téměř 14 miliard. „Příliv prostředků do fondu urychlila v roce 2022 inflace, která řadu investorů z řad fyzických osob i firem přiměla hledat způsob, jak volné peníze zhodnocovat a chránit je tak proti ztrátě kupní síly,“ vysvětluje Kovář s tím, že právě inflace bude skrze inflační doložky a růst nájemného v roce 2023 kompenzovat případné změny v ocenění nemovitostí. Tlak na pokles cen nemovitostí je podle Kováře nyní zřejmý hlavně u rezidenčního bydlení v důsledku zvyšování úrokových sazeb, což v České republice i zbytku Evropské unie zhoršuje dostupnost hypoték. „U komerčních nemovitostí situace tak jednoznačná není, hodně záleží na lokalitě a typu nemovitosti. Kvalitní kancelářské budovy a logistické či průmyslové areály si hodnotu dál drží, zejména díky rostoucím výnosům z nájmů,“ říká Kovář.

Stabilitu INVESTIKA realitního fondu navíc dlouhodobě posiluje rovněž široká geografická diverzifikace portfolia. V jeho rozšiřování o české i zahraniční nemovitosti navíc plánuje INVESTIKA realitní fond pokračovat také letos. „Příprava některých transakcí probíhá už nyní a plánujeme využít také další atraktivní příležitostí, jež se během roku objeví,“ říká Kovář.

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru