Pavel Kadera: Kanceláře budou pro řadu firem nadále důležité
Jak se nyní, tak často skloňovaný home office, neboli práce z domova projevil na fyzické obsazenosti Vašich budov?
Naše portfolio se skládá nejenom z kancelářských budov, ale i retailu a logistiky/průmyslu. Logistika aktuálně jede na plné obrátky a naše regionální retailové projekty jsou omezeny jen velmi okrajově, kde vidíme, že lidé nakupují méně často větší nákupy. Co se kancelářských budov týká, zde je to velmi individuální. Některé, zejména americké korporáty nařídily povinný home office a jejich kanceláře jsou prakticky prázdné. Avšak většina našich nájemců rozumí potřebám svých zaměstnanců se potkávat, a proto s přijetím různých bezpečnostních opatření provoz svých kanceláří zásadním způsobem neomezuje.
V rámci omezení, které zmiňujete, změnil se provoz budov, které vlastníte?
Pohyb v kancelářských budovách je oproti standardní situaci menší oproti normálu. Jako vlastník, se snažíme využít této situace k modernizaci a vylepšení společných prostor našich budov. Abych byl konkrétní, tak investujeme prostředky např. do vymalovaní společných prostor, jakými jsou chodby, garáže a recepce. Měníme osvětlení ve společných prostorech za úspornější LED technologie. Našimi největšími projekty “covidové doby” jsou úpravy společných prostor budovy Smíchov Gate a současně probíhající kompletní modernizace hlavní recepce budovy Anděl 17, kde měníme vše od základu. Snažíme se myslet pozitivně a na každé negativní situaci najít něco kladného a přínosného.
Kdo uvnitř firem iniciuje požadavek na práci z domova?
Podle nás to není ani CFO, ani HR oddělení, ale jsou to zaměstnanci a jejich přímí nadřízení. V oborech s velkou přidanou hodnotou jsou tito lidé to firemní „zlato“, které tvoří hodnotu, jsou klíčovým prvkem k úspěchu firmy. A zde vidíme, že mnoho z nich je již unaveno situací a chtějí jít do práce, i kdyby toto vyžadovalo dodržování omezujících bezpečnostních pravidel. Člověk je tvor společenský. Četl jsem o konceptu tzv. potřeby třetího místa a jeho důležitosti pro dobré a šťastné fungování společnosti. Představte si třetí místo jako prostor mimo domov a práci, kam si lidé rádi chodí třeba jen popovídat (kavárna, fitness, kostel, klub). Nevěřím, že by se lidé během COVID situace změnili natolik, aby nepotřebovali ani své druhé místo (kanceláře). Vedle potřeby socializace vnímáme přidanou hodnotu kanceláří v efektivitě práce, což potvrzují mnozí CEOs na základě dat sesbíraných za posledních pár měsíců.
Zajímavé.
Ještě Vám dám jeden příklad. Představte si například, že by sportovní týmy dovolily svým hráčům trénovat výhradně z domova. A firma je vlastně team lidí, kteří k úspěchu potřebují kolaboraci a koordinaci. Člověk se tvor společenský a nápady většinou nevznikají sami od sebe. Ona ta „člověčina“ je moc důležitá, a proto firmy pořádají různé teambuildingy a podobné akce.
Vidíte ještě jiné trendy?
Pokračuje trend modernizace prostor za účelem vytvoření flexibilního, agilního a otevřeného pracoviště, který započal již před příchodem COVID. Naši nájemci vidí přidanou hodnotu ve správném nastavení a fungovaní svých kancelářských prostor a zároveň aktuálně intenzivně pracují na jejich zabezpečení. Firmy kladou důraz na dostatečnou vzdálenost mezi pracovními stoly, aby nedocházelo ke shromažďování více osob na malém prostoru a zároveň uzpůsobují prostory určené ke společnému setkávání. V tomto své nájemce maximálně podporujeme a se správci budov a jejich interiérovými designery pracujeme na jejich správném nastavení.
Troufáte si predikovat budoucnost a dopad na kancelářské budovy?
Nemáme lepší křišťálovou kouli než kdokoliv jiný, avšak snažíme se co nejvíc komunikovat s našimi nájemci a monitorovat jejich situaci a uvažování do budoucna. Domníváme se, že pokud k nějakému dlouhodobějšímu dopadu dojde, tento bude v segmentu s menší přidanou hodnotou s mnohdy automatizovanými procesy, které zaměstnávají méně sofistikovanou pracovní sílu. Obecně tyto firmy již dnes využívají kancelářské prostory v oblastech mimo hlavní trhy jako Smíchov, Karlín či Pankrác, kde toto dle nás nebude mít vliv.
Přikláníme se k názoru, že jakmile odpadne tato COVID situace, půjdeme zpět do stavu, který bude téměř totožný s dobou před-covidovou.