Fond Accolade se stal 100 % vlastníkem business parku poblíž pražského letiště

Skupina Accolade, která investuje do moderních průmyslových nemovitostí po celé Evropě, rozšířila své portfolio o areál Karlovarská Business Park. Po odkoupení majoritního podílu od českého realitního fondu Conseq Realitní se skupina stala jediným vlastníkem.
Accolade Industrial Fund Accolade Industrial Fund Detaily fondu

Součástí areálu jsou čtyři budovy o celkové ploše 19 500 metrů čtverečních využitelné pro e-commerce, logistiku, kanceláře i retail. Nespornou výhodou parku je jeho atraktivní poloha na křížení pražského okruhu a dálnice D6 poblíž pražského letiště, díky kterému si dlouhodobě drží vysokou obsazenost. Výši transakce, která byla zprostředkována společností CBRE – světovým lídrem v oblasti komerčních realitních služeb, se obě strany rozhodly nezveřejnit. 

Karlovarská Business Park se řadí díky své perspektivní lokalitě s výbornou dopravní dostupností mezi nejlepší parky v okolí Prahy. Akvizice parku skupinou Accolade dále podpořila jeho investiční strategii, ve které manažery fondu klíčová diverzifikace portfolia z pohledu nájemců i regionů. Mezi současné nájemce areálu Karlovarská Business Park patří například výrobce autobusů a autokarů EvoBus, zdravotnická firma Fresenius Medical Care nebo evropský výrobce vzduchotechniky Lindab.

Areál Karlovarská Business Park byl od roku 2017 v majetku fondu Conseq Realitní a minoritní podíl držela skupina Accolade, majoritní podíl fondu Conseq Realitní na areálu byl ve výši 90 %.

Nedostatek pozemků pro nové stavby v kombinaci s vysokou poptávkou v posledních letech snížil neobsazenost průmyslových nemovitostí na historicky nejnižší úroveň okolo 1 %. To vede k tomu, že nájemné v některých lokalitách vzrostlo o rekordních 60 % od roku 2020, což je nejrychlejší tempo v celé Evropě. Tento trend podporuje investice do průmyslových nemovitostí i v období vysokých úrokových sazeb, což vysvětluje stále přetrvávající zájem investorů.

Vysoká poptávka po průmyslových a logistických prostorech v Praze a blízkém okolí způsobila rapidní nárůst prémiového nájemného, v některých případech až na úroveň 7,90 euro za m2 na měsíc pro průměrnou jednotku ve velikosti 5 000 m2. U menších jednotek nebo jednotek postavených na míru se mohou nájmy pohybovat na ještě vyšší úrovni. Přestože hlavní nájemné v tuzemsku již dosahuje podobné výše jako v Německu (Mnichov 8,5 euro/m2/měsíc), převládá v tuzemsku benefit levné pracovní síly a to v průměru ve výši kolem 1 800 euro na osobu na měsíc, což je zhruba dvaapůlkrát méně než v Německu.

Zpět na přehled

Nahoru