INVESTIKA rozšiřuje portfolio o trofejní budovu ve Varšavě

Realitní fond INVESTIKA rozšířil své portfolio v Polsku. V prestižní diplomatické čtvrti Varšavy získal exkluzivní budovu Royal Trakt Offices. Jedna z mála historických budov v polské metropoli, které bez úhony přečkaly 2. světovou válku, nabízí 3 200 metrů čtverečních moderně zrekonstruovaných kancelářských prostor.
INVESTIKA realitní fond INVESTIKA realitní fond Detaily fondu

Budova ze 70. let 19. století se nachází v prestižní obchodní čtvrti v okolí třídy Ujazdowskie. Ta je často označována jako „varšavský Mayfair“, tedy obdoba luxusní londýnské lokality v sousedství Hyde Parku. Na této prestižní adrese vedle královského parku sídlí mnohá velvyslanectví včetně ambasády USA či Francie, vládní instituce a velké množství restaurací, kaváren a špičkových hotelů. Díky svému statusu, který si oblíbili nejbohatší obyvatelé města i turisté, lokalita přitahuje rovněž prémiové značky jako Omega, Louis Vuitton či Audi.

Další akvizice na polském trhu, kam fond INVESTIKA vstoupil před dvěma lety, vhodně zapadá do jeho portfolia. Jeho cílem je doručovat svým investorům, kterých je již 63 tisíc, stabilní zhodnocení ve výši 4 až 6 % ročně, a to díky kombinaci hodnoty dnes již 48 nemovitostí různých typů a výnosu z dlouhodobých nájmů od bonitních společností z mnoha odvětví. Mezi nájemce RTO patří mj. velvyslanectví Černé Hory, společnost soukromého kapitálu Montagu Private Equity nebo mezivládní instituce Community of Democracies.

RTO je aktuálně pronajata z 90 %. Prodejce navíc poskytl fondu INVESTIKA tříletou garanci obsazenosti prostor, které byly v době uzavření transakce volné. To znamená, že i v případě, že by tyto kanceláře nebyly po tři roky pronajaty, získá fond stejný výnos z nájmu, jako kdyby obsazeny byly. Tato dodatečná garance je důležitá pro zajištění stabilního cílového zhodnocení pro investory.

Fond INVESTIKA vyhledává vhodné investiční příležitosti v Česku i v zahraničí v souvislosti s pokračujícím přílivem nových investic. Jen za první pololetí letošního roku získal od klientů další téměř 2 miliardy korun. To zvýšilo objem majetku pod jeho správou již na 15,6 miliardy korun, což potvrzuje jeho pozici největšího nebankovního realitního fondu pro drobné klienty v Česku a na Slovensku.

Polský realitní trh skýtá více příležitosti k nákupu, v průměru nižší ceny srovnatelných nemovitostí a podobné nebo dokonce vyšší nájmy než v Česku. Polská ekonomika se díky své velikosti – je již 23. největší na světě – a svému stabilnímu a rychlému růstu stala hospodářským tygrem Evropy. V letošním prvním čtvrtletí byla podle OECD dokonce nejrychleji expandující ekonomikou světa. Sever Polska, na který se INVESTIKA svými nákupy kancelářských i logistických nemovitostí také zaměřuje, se i díky přístupu k moři stává mezinárodním centrem byznysu. To vše působí ve prospěch stability budoucích výnosů z tamních nemovitostí, které INVESTIKA již zařadila nebo se chystá začlenit do svého portfolia.

Po pomalejším prvním pololetí lze na polském realitním trhu vidět postupné oživení. Úspěchy polské ekonomiky v posledních letech dokresluje také Varšava. Polské hlavní město je nejen nejrychleji se rozvíjejícím kancelářským trhem ve střední a východní Evropě, ale letošní žebříček kvality života poradenské společnosti Boston Consulting Group posunul Varšavu v rámci světových metropolí do 3 milionů obyvatel na 4. místo, a to hned za Kodaň, Vídeň a Amsterdam. Realitní fond INVESTIKA koupil varšavskou budovu od globální realitní společnosti PATRIZIA SE. Právním poradcem INVESTIKY pro tuto transakci byla mezinárodní právní kancelář Linklaters, zatímco jejím komerčním konzultantem byla společnost Cushman & Wakefield. Prodejce zastupovaly realitní společnost CBRE a advokátní kancelář Dentons.

Polský realitní trh skýtá více příležitosti k nákupu, v průměru nižší ceny srovnatelných nemovitostí a podobné nebo dokonce vyšší nájmy než v Česku. „Po pomalejším prvním pololetí vnímáme na polském realitním trhu postupné oživení,“ popsal vývoj a výhled polského trhu komerčních nemovitostí portfolio manažer fondu Václav Kovář.

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru